Chociaż 70% ilości niklu przepływa do stali nierdzewnej, Indonezja uwalnia kolejny potencjał niklu

May 31, 2023

najnowsze wiadomości o firmie Chociaż 70% ilości niklu przepływa do stali nierdzewnej, Indonezja uwalnia kolejny potencjał niklu

Kompleksowe wiadomości medialne 30 maja 2023 r. Strategia rozwoju gospodarczego Indonezji prowadzi w eksporcie towarów, od niklu przez węgiel po złoto i miedź.

 

Indonezja zakazuje eksportu rud, zwłaszcza rudy niklu, a rząd aktywnie nakłania zagraniczne inwestycje do inwestowania w zakłady przetwórcze i hutnicze.Środek ten zwiększa wartość rezerw towarowych kraju.

 

Chociaż 70% ilości niklu przepływa do przemysłu stali nierdzewnej, rosną również potrzeby produkcyjne akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV).Oczekuje się, że do 2030 r. zapotrzebowanie na baterie będzie stanowić jedną trzecią całkowitego zapotrzebowania na nikiel, zwłaszcza gdy kraje na całym świecie dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia celów zerowej emisji netto.

 

Dlatego Indonezja zdała sobie sprawę, że zapewnia ogromne możliwości gospodarcze i była zaangażowana w poprawę zdolności produkcyjnych łańcuchów dostaw pojazdów elektrycznych i stała się centrum produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

 

01. Rezerwy niklu w Indonezji

 

Indonezja ma największe na świecie rezerwy niklu, które szacuje się na 21 milionów ton, co stanowi około 22% światowych rezerw.Kraj jest także największym na świecie producentem metali z produkcją na poziomie 1 miliona ton w 2021 roku.

Australia ma drugie co do wielkości rezerwy niklu, około 20 milionów ton, co stanowi 21% światowego udziału.Jednak kraj wyprodukował tylko 160 000 ton metalu w 2021 roku.

Brazylijskie rezerwy niklu szacuje się na 16 mln ton, ale wydobycie w 2021 roku to około 100 000 ton.

 

02. Zakaz niklu w Indonezji

 

Indonezja zakazuje eksportu rudy niklu po raz pierwszy w 2014 roku i wymaga od producentów oczyszczenia oryginalnego niklu przed eksportem do Indonezji.

 

Po zmniejszeniu deficytu budżetowego w 2016 roku i zmniejszeniu produkcji niklu rząd częściowo złagodził zakaz w 2017 roku i planuje go wprowadzić w 2022 roku. W tym czasie Indonezja zbudowała dziewięć nowych hut niklu.

 

Ostatecznie rząd przesunie zakaz do stycznia 2020 r.

 

Głównie dlatego, że zagraniczni inwestorzy z Chin zaczęli inwestować w indonezyjski łańcuch dostaw niklu, zwłaszcza w budowę huty – celem indonezyjskiego Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych było posiadanie 30 hut do końca 2023 roku. To ambitny plan cel - w 2016 roku w Indonezji działały tylko dwie huty, a obecnie jest ich 15.

 

Oczekuje się, że eksport niklu w Indonezji osiągnie 30 miliardów USD w 2022 roku, co oznacza znaczny wzrost z 1 miliarda USD w 2015 roku. Oczekuje się, że do 2025 roku Chiny będą odpowiadać za połowę światowego wzrostu produkcji niklu.

 

Jednak zakaz dotyczący rudy niklu skłonił UE do odwołania się w 2019 r. do Światowej Organizacji Handlu (WTO), która uważa, że ​​indonezyjski zakaz niesprawiedliwie zaszkodził unijnemu przemysłowi stali nierdzewnej.W listopadzie 2022 r. Światowa Organizacja Handlu wydała korzystne dla Unii Europejskiej orzeczenie, ponieważ zakaz w Dżakarcie nie spełniał zasad światowego handlu.Indonezja odwołała się od wyroku.

 

Orzeczenie WTO stanowi bezpośrednie wyzwanie dla Indonezji, aby jej surowce mineralne były przetwarzane w Chinach.Rząd nie zapowiedział kolejnej strategii zaniechania apelacji, ale nie wyklucza nałożenia wysokiego podatku na eksport materiałów niklowych.

 

Do 2023 r. rząd Indonezji jest zdeterminowany, aby rozszerzyć zakaz eksportu rudy surowej rudy aluminium. Ruda aluminium zostanie zakazana w czerwcu 2023 r.

 

03. Łańcuch dostaw baterii pojazdów elektrycznych

 

Zasoby niklu Indonezji czynią z tego kraju niezastąpionego członka światowego przemysłu pojazdów elektrycznych.Celem kraju jest stać się globalnym centrum pojazdów elektrycznych.Indonezyjski minister ds. gospodarki morskiej i inwestycji Luhut Binsar Pandjaitan powiedział, że globalni producenci pojazdów elektrycznych, w tym Tesla i chińska BYD (BYD), podobno finalizują transakcje inwestycyjne w Indonezji.Celem Indonezji jest do 2027 roku stać się jednym z trzech największych na świecie krajów produkujących akumulatory do pojazdów elektrycznych.

 

Ponadto, w celu uzupełnienia przemysłu akumulatorów na bazie niklu, kraj nadal rozwija rafinerię litu i zakłady produkcji materiałów anodowych.Historycznie rzecz biorąc, indonezyjska fabryka wydzielająca zapach niklu produkuje nikiel klasy 2 (nikiel/surowe żelazo), podczas gdy produkcja katod baterii wymaga co najmniej 99,8% niklu zawierającego co najmniej 99,8%.

 

Indonezja z populacją 278 milionów zapewnia również możliwości sprzedaży pojazdów elektrycznych, od motocykli po samochody.Ogromne wyzwania i szanse, przed którymi stoją inwestorzy, to tolerancja konsumentów i brak publicznej infrastruktury do ładowania.Rząd ma ambitny cel: 2,5 miliona użytkowników pojazdów elektrycznych do 2025 roku.


Główne atrakcje inwestycji zagranicznych przemysłu niklu w Indonezji

 

W ciągu trzech lat od wprowadzenia zakazu eksportu niklu Indonezja podpisała umowę na produkcję baterii o wartości ponad 15 miliardów dolarów z międzynarodowymi firmami, takimi jak Hyundai i LG.Według plotek Tesla planuje również ekspansję w Indonezji.


2020

Niemcy Firma BSAF podpisała umowę z francuską Eramet Mining Corporation na budowę mokrej rafinerii metalurgicznej niklu i kobaltu, w tym fabryki wysokociśnieniowej zanurzeniowej kwasu (HPAL).Ta warta 2,6 miliarda dolarów współpraca ma zostać zakończona do końca 2023 roku.

Również w 2020 r. indonezyjski Departament Inwestycji i LG podpisały memorandum o porozumieniu w wysokości 9,8 mld USD na inwestycje w cały łańcuch dostaw pojazdów elektrycznych dla rozwiązań energetycznych LG.


2021

LG Energy i Hyundai Automobile Group budują pierwszą fabrykę akumulatorów w Indonezji, inwestując w nią 1,1 miliarda dolarów.Oczekuje się, że obiekt będzie miał moc 10 GWH (GWH).


2022

 

Indonezyjski Departament Inwestycyjny podpisał memorandum o porozumieniu z Foxconn, Gogoro Inc, IBC i IndiKa Energy w sprawie produkcji akumulatorów, pojazdów elektrycznych i powiązanych branż.

 

Zhejiang Huayou Cobalt, Qingshan Holdings Group i China Molybdenum Corporation zakończyły pierwszą partię wytrącania mieszanego wodorotlenku niklu z największego centrum obróbki niklu w South Solaweis w Indonezji.

 

Indonezyjska państwowa firma wydobywcza Aneka Tambang podpisała umowę ramową z Catl Group, największym chińskim producentem akumulatorów, dotyczącą współpracy w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych, recyklingu akumulatorów i wydobycia niklu.

 

Firma LG Energy uruchomiła wartą 3,5 miliarda dolarów hutę w środkowej Jawie.Huta będzie w stanie wyprodukować 150 tys. ton siarczanu niklu rocznie.

 

Tamsui River Valley Indonesian Corporation i Zhejiang Huayou Cobalt Corporation oraz Ford Motor Corporation podpisały umowę na budowę fabryki wytrącania wodorotlenku (MHP) w południowo-wschodniej części prowincji Surawishi.Fabryka będzie w stanie wyprodukować 120 000 ton wodorotlenku.Tamsui River Valley Indonesian Corporation i Zhejiang Huayou Cobalt Company zgodziły się również na budowę fabryki o zdolności produkcyjnej 60 000 ton w MHP.